« هك يواشكي | صفحه اول | در حاشيه هك و هكري! »

پنجشنبه 2 بهمن 1382

شرافت در دنياي سايبر (نگاهي به مقوله هك و هكرها)

مدتها بود كه بدنبال نوشتن مطلبي در باره هك و هكرها بودم كه فرصتي شد تا كمي درباره آن بنويسم.در مطلب قبلي ام اشاره اي به هك و هكرها داشتم كه به خصوص در بخش دوم آن هدفي جز تغيير افكار عده اي در باهوش يا نابغه خواندن هكرها نداشتم.
خواستم بگويم كه هر نوع نفوذي نشان از استعداد يا نبوغ هكر ندارد. كسي كه از ياهو بوتر استفاده ميكند يا حتي يك تروجان آماده براي ديگران مي فرستند و يا صفحه اي مانند بخش ورود كاربران ياهو ايجاد ميكندو يا از نرم افزارهايي مانند بروتوس استفاده ميكند شايد نه تنها فردي باهوشي نباشد بلكه ميتواند فردي ساديسمي است.
تعارف نداريم ، كسي كه به هر ترتيبي به ديگران ضرر ميزند و باعث آزار آنها ميشود قبل از هر چيز يك ساديسمي و يا فردي خود بزرگ بين است تا هكري باهوش.جالب اينجاست كه به اعتقاد بسياري يك هكر(كسي كه ديگران و يا سايتهاي ديگر را هك ميكند )حتي قابل احترام است اما وقتي خودشان هك ميشنود خوب يا اصلا صدايش را در نمي آورند و يا اينكه او را فردي مغرض ميخوانند و يا مشكل را اشكالي ساده در سرور و يا عدم تنظيم درست ميخوانند.
اجازه دهيد بحث را با مثالي ادامه دهم اگر دزدي بتواند كليد مربوط به قفل درب خانه شما و يا هر شخص ديگري را بسازد و يا به هر ترتيبي آن را باز كند (حتي اگر قفل چندان هم ايمن نباشد) و اثاثيه منزل را بدزد ايا او فردي نابغه است؟(او جز دزدي بي شرف چيز ديگري نيست). من معتقد نيستم كه هر هكري الزاما فرد بدي هست كساني كه به دنبال سوراخهاي امنيتي يك سيستم عامل يا نرم افزار هستند نه تنها مضر نيستند بلكه به برنامه نويسان و تهيه كنندگان نرم افزار و در نهايت كاربران براي ايجاد محيطي امن تر در برابر افراد مغرض كمك ميكنند.
من معتقد و مصّر هستم كه حرمت و القاب مثبتي كه به هكرها داده مي شود بايستي شكسته و كنار گذاشته شود. اينگونه حرمت گذاريها و دادن القابي چون باهوش( و يا حتي يكبار خواندم كه افراد غم خور حقوق بشر! ) باعث شده كه تعداد زيادي از نوجوانان و جواناني كه ميخواهند خيلي زود نبوغ خود را ثابت كنند به دنبال آن بروند آنها هك را براي منافع مالي و يا نوع كارشان نمي خواهند بلكه فقط دنبال آن هستند كه به عنوان هكر و البته باهوش يا نابغه شناخته شوند. بحث خود را با اشاره به سايتها و وبلاگهاي هكري پايان ميدهم در سالهاي اخير شاهد وبلاگها و سايتهاي مرتبط با هك بوده ايم.اينگونه سايتها يك تاثير مثبت دارند و آن نشان دادن و هشدار دادن به كاربران براي خطرهايي هست كه آنها را تهديد ميكند اما استقبال از اين سايتها و يا وبلاگها بيشتر درجهت درك مسائل امنيتي نيست . بسياري از خوانندگان اينگونه سايتها در تلاش براي ياد گرفتن هك و احتمالا ورود به جرگه هكرها (به اصلاح نابغه) هستند(سوال رايج چگونه ميتوان يك ايميل و كاربران ياهو را هك كنيم در اكثر اينگونه سايتها نشان از طرز فكر خوانندگان و حتي نويسندگان آن دارد.) كار به جايي رسيده است كه عده اي با سود جويي از اين علاقه جوانان اقدام به برگزاري كلاسهاي هك ميكنند!!! و البته با تدريس مفاهيم شبكه و كمي برنامه نويسي و در نهايت اشاره به برنامه هك و مشكلات امنيتي قديمي سيستمها منافع مالي خود را تامين ميكنند و خوب لقب استاد هك و هكري نيز هم كم چيزي نيست.و البته گور پدر كاربران و سايتهايي كه دانشجويان اين كلاسها بعدها به جان آنها خواهند افتاد! باز لازم است تذكر دهم كه بحث من درباره سايتها ،‌وبلاگهايي و يا كلاسهايي كه به بحث امنيت ميپردازند نيست من وجود آنها را حتي الزامي و در جهت تكميل نيازهاي قشر خاصي از متخصصان و علاقمندان ميدانم . نمونه خوبي مانند hat-squad.كه رويكردي تخصصي به مسائل امنيتي و حتي هك دارند مي تواند از جمله موارد اشاره شده باشد.

نوشته شده توسط: در January 22, 2004 04:54 AM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/353

:نظرها

همه هکر هاي باحال خودشون متخصصين درجه يک برنامه نويسي و راهبران بزرگ سيستمها هستن..

هکر اگه ميخواست مشهور بشه اسم واقعي شو ميداد نه با اسم مستعار !!!

من موافق خراب کاري نيستم..
عزيز اين يه علم چه خوشت بياد چه نياد...

علمي که مثل شمشيزه !!!

نوشته توسط: يه دوست at January 22, 2004 10:53 PM

ye kam ab tu radiyator beriz khonak shi ;)

نوشته توسط: Araz at January 22, 2004 07:15 AM

قسمتي از حرف ها درست،اما با بخشي مخالفم.ببين هك اين چيزي نيست كه بگيم بد باشه ،هكر اگر هكر باشد لزوما فردي است به نوبه خود قابل احترام از نظر علمي يا حتي فكري.هك همان عالي ترين مرتبه در استفاده از اشيا پيرامون استوحتما نوشته "‌چگونه هكر شويم؟" نوشته Eric Steven Raymond رو خوندي.به نظرم يكي از بهترين نوشته ها براي قضاوت كردن هستش.
حداقل اينجا كه يك پايگاه تخصصي هرچند عمومي هستش نبايد از افرادي مثل lamer ها به عنوان هكر نام برد.

من اين تعريف رو خيلي دوست دارم:

Hacker: A person who enjoys exploring the details
of programmable systems and how to stretch their
capabilities, as opposed to most users, who prefer
to learn only the minimum necessary.

نوشته توسط: JraNil at January 22, 2004 06:01 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000354.php on line 261

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000354.php on line 261