« نا محدود | صفحه اول | از موجودات فضایی تا اینترنت »

شنبه 13 تیر 1383

آيا همه بايد در همه ي زمينه ها نظر بدهند؟

من نمي فهمم ما ايراني ها چرا وقتي با يک مشکلي روبه رو مي شويم مي خواهيم آن را به گردن نزديک ترين و دم دست ترين آدمي که به نظرمان مي رسد بيندازيم و نمي فهمم چه استعدادي در نابودکردن همديگر و تخريب هم داريم.نمونه واقعي آن مطلبي است که حسين درباره دکتر شکرخواه نوشته و تلويحا فيلترينگ فتوبلاگش به گردن او انداخته است ( به خاطر عکس و متن انتقاد آميز به سکوت وي درمورد بازداشت سينا) . فقط براي نمونه به جلساتي که حدود سه سال قبل در مرکز تحقيقات رسانه هاي وزارت ارشاد تشکيل مي شد اشاره کنم که قرار بود در اين جلسات به نوعي به آن بخش از قانون مطبوعات که گفته بود"کليه نشريات اللکترونيک تحت قانون مطبوعات قرار مي گيرند" اشاره شد و مسئولان وقت وزارت ارشاد - آقاي شهيدي به خصوص - تحت فشارهاي سياسي از جانب طيف محافظه کار به آنها وارد مي آمد مي خواستند واقعا آيين نامه اي را به اين منظور آماده کنند. من به عنوان يک فعال اينترنتي به آن جلسه دعوت شده بودم و نظراتم را در مخالفت با آن گفتم اما اگر نظرات دکتر شکرخواه نبود- به خصوص - نطفه آن آيين نامه همانجا بسته مي شد. این تنها یک نمونه بود.
واقعا قرار هم نيست همه مثل هم باشند و همانجوري رفتار کنند که ما مي خواهيم.دکترشکرخواه به عنوان يک استاد ارتباطات نظرش را در جايي ارايه مي کند که موثر باشد وگرنه او که سخنگوي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات نيست که نسبت به هر دستگيري بلافاصله واکنش نشان دهد به نظرم اصلا اين که هر کس در هر مورد اظهار نظر کند نشانه برتري او نيست و اين که در يک موردي اظهار نظر نکند هم نشانه ضعف او نيست. خصوصا در مورد سينا شخصا يادم مي آيد که حداقل دو بار با فرناز تلفني صحبت کردم و مشخصا تاکيد کرد که سينا گفته فعلا سکوت کنيد( اين که حالا مشخص شده سکوت در آن زمان خوب بوده يا بد بوده را کار ندارم مهم اين است که نزديک ترين فرد به سينا در آن مقطع مي گفته چيزي نگوييد و اگر فکر مي کرد آن موقع تلفن کنترل است قطعا به نحوي ديگر به ما مي گفت که مثلا من آن شب پشت تلفن اين را گفتم شما برعکس عمل کنيد) .
من فقط اين را مي گويم اشخاصي مثل دکترشکرخواه - آنچنانکه از وبلاگ پويا و جذابشان مشخص است - افراد واقعا محترمي هستند ،يادم مي آيد دو سال قبل که براي يک مصاحبه به دفترشان در هفته نامه کتاب هفته رفته بوديم از همين وبلاگ هودر به عنوان يک حرکت موثر در عرصه آنلاين ياد مي کرد. انتقاد من به نحوه برخورد با بزرگان اين عرصه است بهتر است احترام همه و به خصوص بزرگان خودمان را حفظ کنيم تا بقيه هم احترام ما را حفظ کنند.

نوشته شده توسط: شهرام در July 3, 2004 09:44 PM | آی تی

Trackback Pings

براي ارسال دنبالک از لينک زير استفاده نماييد
http://itiran.net/cgi-bin/mt/itiran-tb.cgi/552

:نظرها

اگه دیوونه ای مثل حسین درخشان اینجور حرف نزنه عجیبه.این منگول اگه دست ما دانشجوهای دکتر بیفته راست میره تو سیفون

نوشته توسط: بهرام at December 12, 2004 07:31 PM

man nemidoonam ke chera in ostad shokr khahe shoma dar oonjahaee ke nazaresh ro eraee karde va moaser boode raje be webloge to o chand ta dokhtar bache daneshkade khabar bodoe ke to khob mishnasishoon.aghar shokr khah mitoonest raje be sina ham harf bezane ke az to o haft sad ta az shoma ha bishtar mifahme.

نوشته توسط: roozname khaooooon at July 4, 2004 03:05 AM

این حرفها از هدر اصلا بعید نیست. اگه از این حرفا نزنه، بعیده.
از منزلت دکتر شکرخواه هم با حرفهای اون، چیزی کاسته نمیشه. حداقل ما تو این مدت فهمیدیم که درخشان چه جور آدمیه.

نوشته توسط: نازنین at July 4, 2004 01:24 AM

دکتر شکرخواه مرد بزرگی است. من به عنوان یک روزنامه نویس تازه کار (خودم را روزنامه نگار نمیدانم) هر بار که به او ایمیل زده ام و از ایشان راهنمایی خواسته ام دریغ نکرده است.

نوشته توسط: کاوه at July 4, 2004 01:19 AM

نوشتن يک نظر
اطلاعات من را حفظ کن 

Warning: include(/home/itiran/www/links/persianads.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000554.php on line 249

Warning: include(): Failed opening '/home/itiran/www/links/persianads.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/itiran/domains/itiran.net/public_html/archives/000554.php on line 249